יצירת סביבת עבודה פרודוקטיבית

האם היית רוצה באופן קבוע להגביר את הפרודוקטיביות שלך על ידי ביצוע כמה שינויים פשוטים באזור העבודה שלך? אם אתה הולך לבלות כל כך הרבה זמן ליד השולחן שלך, אז המעט שאתה יכול לעשות זה לוודא שזו הולך להיות חוויה נעימה

איך העבודה שלך גורמת לך להרגיש?

אם אתה בשולחן העבודה שלך עכשיו, קח רגע כדי לנקות את הראש שלך, וחשוב על איך מקום העבודה שלך גורם לך להרגיש. קח נשימה עמוקה וקבל תחושה לגבי האנרגיות העדינות שאתה אוסף. איך המקום הזה גורם לך להרגיש?

האם אתה מרגיש לחוץ? מודאג? רגוע? שלו? חדור מוטיבציה? אנרגטי? מרוקן? מאושר? מדוכא? המום? עסוק? חשוב? לא משמעותי? משועמם? נרגש? נמהר? כועס? יצירתי? מעורר? תתאר בכמה מילים את ההרגשה שאתה מקבל מהסביבה שלך.

אני ממליץ לך לעזוב את אזור העבודה שלך, לך למקום אחר לכמה דקות, ולאחר מכן כנס מחדש לאזור העבודה שלך, כדי שתוכל ליצור רושם טרי. שים לב איך הרגשות שלך משתנות בעדינות כשאתה נכנס למקום העבודה שלך. מה אתם מבחין לגבי השינוי הזה?

קבל חוות דעת שנייה

אם אתה מוצא שקשה לך לחוש את אזור העבודה שלך בצורה אובייקטיבית, קבל חוות דעת שנייה. תיצור קשר עם עמית לעבודה שיש לו פינת עבודה די שונה משלך, והזמן אותו לשבת ליד השולחן שלך. תשאל אותו איך זה מרגיש להיכנס ולשבת בפינת העבודה שלך. אתה יכול לאסוף מספר דעות, אם מתחשק לך. השתעשע עם עמיתיך לעבודה, ותעבור משולחן לשולחן כדי לראות איך אזור העבודה של כל אחד מהם מרגיש. שב בכל כיסא ודמיין איך זה ירגיש לעבוד שם ליום שלם אחד. איזה מקום עבודה אתה הכי אוהב? איזה אתה אוהב הכי פחות? אולי אפילו תמקם כל אחד מהם בסולם של 1-10.

שים לב איך כל סביבה גורמת לך להרגיש. שים לב גם שאף סביבה היא לא בדיוק אותו הדבר.

מה השוני שגרם לך להרגיש בצורה הטובה ביותר? מה אהבת בשוני הזה?

מה אם אתה לא אוהב את איך שאתה מרגיש?

אם אתה מבין שאזור העבודה שלך גורם לך להרגיש רע, זה בסדר. שינוי הדרך שבה סביבת העבודה שלך גורמת לך להרגיש זו לא משימה קשה מדי. תמיד יש דרך לשפר אותה.

כל מה שאתה באמת צריך לעשות הוא לעקוב אחר הכלל הפשוט הבא: אם זה מרגיש נכון, זה נכון. אם אתה משתמש בזה כעיקרון המנחה שלך לביצוע שינויים בסביבת העבודה שלך, אין צורך להביא מומחה פנג שואי. אני ביליתי מספיק זמן בלימוד פנג שואי ובסופו של דבר הרגשתי שהכלל הפשוט הזה כיסה כ-80% ממה שאני רציתי לזכור.

דמיין את המקום האידיאלי שלך

תבין איך היית רוצה להרגיש באזור העבודה שלך. איזה מצב מנטלי היית מגדיר כטוב ביותר לברירת המחדל היומית שלך? בחר שתיים או שלוש מילים לתיאור המצב הזה. כאשר אני עשיתי את זה, אני בחרתי ב-רגוע, שלו, וממוקד.

עכשיו תתאר לעצמך איזה סוג של סביבת עבודה תעזור ליצור את התחושות שבחרת, גם אם זה לא נראה מציאותי לעבוד במקום כזה. לדוגמה, אם בחרת להרגיש שלו, מה המקום השלו ביותר שאתה יכול לדמיין? תיצור תמונה מנטלית של המקום האידיאלי בשבילך לעבודה.

שנה את סביבת העבודה שלך

עכשיו קח את המרחב האידיאלי המדומיין שלך, והשלך אותו על המציאות שאתה צריך להתמודד איתה. אולי אתה לא יכול לעבוד על אגם בהרים, אבל אולי אתה יכול להביא חלק מהחזון הזה למקום העבודה האמיתי שלך. ערוך רשימה של שינויים פשוטים שאתה יכול לעשות לאזור העבודה שלך. אם אתה לא בטוח שהם יעבדו, זה בסדר. תחשוב על השינויים האלה כמו על ניסויים. אם אתה לא תאהב אותם, אתה תמיד יכול לבטל אותם.

אחד אחד, קח קצת זמן כדי ליישם את השינויים הללו. הוסף פוסטר, מזרקה, נר, צמח, או כמה תמונות. לאחר ביצוע כל שינוי, שים לב כיצד הרגשות שלך משתנים. זכור לפעול על פי הכלל: "אם זה מרגיש נכון, זה נכון." אם שינוי מרגיש רע או ניטראלי, אז בטל אותו ונסה משהו אחר במקום.

אני רוצה להדגיש כי הכלל הוא, "אם זה מרגיש נכון, זה נכון." שים לב שאני לא אומר, "אם זה נראה נכון, זה נכון." הדרך שבה הסביבה שלך גורמת לך להרגיש זה הרבה יותר חשוב יותר מאיך שהיא נראית.

עמדת פיקוד

הרעיון החשוב ביותר שקיבלתי מלימוד פנג שואי היה הרעיון של עמדת הפיקוד. זהו המיקום שבו אתה מרגיש תמיכה מאחור (ובאופן אופציונלי גם בצדדים) ואתה חופשי בחזית. לדוגמה, אם מאחורי הבית שלך יש הר או גבעה, אז לבית שלך יש עמדת פיקוד, בדומה לטירה בעל הגנה חזקה מאד. מבחינת סביבת העבודה, עמדת הפיקוד אומרת באופן אידיאלי שאתה עובד מול הכניסה לאזור העבודה שלך ויש קיר מאחוריך.

עמדת הפיקוד יוצרת תחושה של ביטחון. היא הופכת את זה לקל יותר להירגע כאשר אתה עובד. כאשר הגב שלך פונה לקיר ואתה עומד מול הכניסה לסביבת העבודה שלך, המיקוד שלך הוא קדימה, והתמקדות קדימה תורמת לפרודוקטיביות גבוהה. אתה לעולם לא צריך להדאיג את עצמך עם מישהו מתקרב אלייך מאחור. אם חלק מהמיקוד שלך הוא לגבי מה שקורה מאחוריך, אתה תהיה פחות מרוכז, והפרודוקטיביות שלך תסבול.

נהגתי לעבוד כך ששולחן העבודה שלי היה צמוד לקיר האחורי של המשרד שלי, כך שהגב שלי היה לכיוון הדלת. זה פשוט היה נראה בעיני כפריסה יעילה למשרד שלי. אבל לאחר שלמדתי פנג שואי, החלטתי לתת לעמדת הפיקוד צ'אנס וארגנתי מחדש את הרהיטים כך שהגב שלי היה צמוד לקיר ואני יכולתי לראות את הדלת. ההבדל היה מורגש מאד עוד לפני שעשיתי את כל השינויים האחרים. הרגשתי יותר נוח ורגוע. יש משהו בתחושה של להיות נתמך מאחור שהופכת את זה לקל יותר לעבוד באופן פרודוקטיבי.

אם אתה חושב על הפריסה של משרד של מנהל בכיר, היא כמעט תמיד מסודרת כעמדת פיקוד. האדם יושב מול הכניסה לחדר. אתה לא נכנס למשרד של המנהל ורואה את הגב שלו.

אם מעולם לא עבדת בסידור של עמדת פיקוד, תמצא מישהו אחר שיש לו סידור משרד כזה, ולך לשבת ליד השולחן שלו. שים לב איך זה מרגיש שונה לעומת המצב שבו הגב שלך מופנה לכניסה ואתה צריך לדאוג לאנשים שמגיעים מאחוריך. גם אם יש לך דלת מאחוריך עם מנעול, עמדת הפיקוד היא עדיין אופציה טובה יותר.

אם אתה עושה רק שינוי אחד לאזור העבודה שלך, זה יהיה השינוי לעשות. לאחר שתנסה את זה במשך מספר חודשים, אתה לעולם לא תרצה לחזור לאחור.

הניסיון שלי

לפני כמה חודשים שיניתי את משרד הביתי שלי עם הכוונה ליצור תחושות של רוגע, שלווה, וריכוז. לא היה קשה לעשות זאת, ואני עשיתי את מרבית השינויים בשבוע הראשון. הקצתי לעצמי תקציב של 800 שקל לשינויים, אבל אני בסופו של דבר הוצאתי פחות מחצי. לא הייתי בטוח שהשינויים הללו יעשו משהו, אבל זה היה שווה את הניסיון – אפילו עלייה קטנה בפריון תהיה שווה את זה. כשאני עשיתי את השינויים האלה המשרד שלי תוכנן בדגש על פונקציונליות ויעילות, ואני רציתי לשמור על הפלוסים האלה תוך כדי שינוי הדרך שהמיקום מרגיש לי.

נכון לעכשיו, כשאני יושב ליד השולחן שלי, אני פונה לאמצע החדר, כך שאני יכול לראות את הדלת. על הקיר מאחורי תלוי פוסטר של יער הררי (שמחזק עוד יותר את עמדת הפיקוד). אני סופר תשעה נרות ריחניים בהישג היד שלי, חלקם בפמוטים דקורטיביים עם אבנים קטנות. בחדר יש ריח של אוכמניות, מכיוון שזה הנר שבוער עכשיו. ישנם שלושה צמחים בחדר: צמח בינוני אחד ושני צמחי במבוק קטנים. צמחי הבמבוק נמצאים ליד מזרקה קטנה, שיוצרת קולות רקע של מתז מים על סלעים. מאחורי המזרקה והבמבוקים יש מראה קטנה, שיוצרת את האפקט החזותי של הכפלת הנוכחות שלהם. מוסיקה מרגיעה מושמעת ברמקולים של המחשב שלי (כרגע אני מקשיב לדיסק של Enya Amarantine, שהוא אחד מהאהובים עליי). יש כמה קישוטים מסביב לחדר: דובי צהוב קטן ממולא, פסל דרקון, פסל צב, מספר פסלוני אבן, גן זן סלעי מיניאטורי, וחץ וקשת. אני שומר על המשרד שלי מאורגן ומסודר, דבר שתורם לתחושה של רוגע, שלווה, וריכוז.

כשאני יושב ליד השולחן שלי, מדליק את המזרקה, מדליק נר, שם קצת מוסיקה מרגיעה, זה בדרך כלל מרגיש כאילו שאני עומד לקבל עיסוי ולא ממש מרגיש כמו ללכת לעבודה. משום שהסביבה היא כל כך שקטה ומרגיעה, קשה לי להרגיש מתוח או טרוד. אני מצפה להגיע למשרד שלי בגלל שזה מקום נחמד להיות בו, לא רק מקום פורה לעבודה. אני בטוח שאני אמשיך לשפר אותו במהלך השנים קרובות, אבל אני די מרוצה מהתוצאות עד כה.

כאשר אשתי התיישבה ליד שולחן העבודה שלי לאחר שביצעתי את השינויים ההתחלתיים, היא ציינה כמה שונה הוא נראה. למעשה, היא באופן מיידי התחילה לקנא. בסופו של דבר היא החליטה לעבוד על שינוי המשרד שלה גם כן. נתתי לה באחד החגים מזרקה וכמה נרות ריחניים בתור התחלה. היא הניחה אותם על הפינה של שולחן הכתיבה שלה, ואפילו השינוי הקטן הזה נתן למשטח העבודה שלה תחושה שונה מאוד.

אם אתה לא אוהב את זה, שנה את זה

אם אתה מוצא את עצמך לעתים קרובות מדי מרגיש לחוץ, טרוד, משועמם, חסר מוטיבציה, מתוסכל, וכולי בזמן העבודה, אולי הסביבה שלך מחזקת את המצבים השליליים האלה. קח את הרגשות האלה כסימן לעשות כמה שינויים וליצור אזור עבודה מאוזן ונוח יותר עבור עצמך. כמה שינויים פשוטים שאתה עושה היום יכולים לשמש אותך לשנים הבאות.

אל תגיע למצב שאתה רק קורא על זה, תחשוב על זה, תדבר על זה. לך תעשה את זה! אתה תהיה שמח שעשית כך.

פוסטים רלוונטים:

This entry was posted in עסקים, פרודוקטיביות, קריירה ותעסוקה. Bookmark the permalink.